Two kinds of rice, 1st costs Rs.13 per kg and 2nd costs Rs.19 per kg are mixed together. Find the ratio in which the 2 types are mixed so that the mixture costs Rs.14.2 per kg?
A. 4:1

B. 3:01

C. 3:04

D. 4:03

Be the first to comment if anything wrong with this mcq
Your comment successfully submitted!
It will automatically posted after review and approval by our staff member.